Opinie o Nas

Jak dbać o czworonogi wiosną?

Jak dbać o czworonogi wiosną?

Wyczekana, wytęskniona, upragniona wiosna już zawitała do Polski. Powoli zaczynają rozwijać się pierwsze rośliny, a drzewa obrastają zielenią. Wiosną dostajemy nową energię do życia więcej nam się chce, więcej się ruszamy i robimy. Po zimie przechodzimy w okres aktywności: jak przygotować do niego nasze czworonogi?

Zimowy okres wyciszenia!

W okresie zimowym, psy i koty, podobnie jak ludzie przechodzą czas stagnacji. Mniej ruchu, bardziej obfite posiłki i zamiłowanie do polegiwania na kanapie nie są sprzymierzeńcami naszego organizmu. Mimo że czas wyciszenia jest wszystkim potrzebny, warto zadbać o to, aby wraz z nadejściem wiosny wyrwać siebie i swoje czworonogi z zimowego marazmu i pobudzić do życia.

Powrót do formy!

Zimne miesiące sprzyjają tyciu. Jeśli na bieżąco nie monitorujemy stanu zdrowia i wagi swojego psa lub kota, warto to zrobić właśnie na wiosnę. Jest to idealny moment na odchudzenie i zrzucenie zbędnego balastu. Nie można jednak robić tego radykalnie! Jeżeli uznamy, że nasz pupil powinien pozbyć się kilogramów, sukcesywnie wprowadzajmy do codziennego spaceru dodatkowe odległości i w razie potrzeby zmniejszmy ilość karmy. Dzięki takim niewielkim, właściwie nieodczuwalnym zabiegom jesteśmy w stanie pomóc naszemu czworonogi odzyskać zdrową formę.

Wiosenne menu!

Wiosną zwróćmy także uwagę na to, co podajemy naszym czworonogom. Wraz ze zwiększaniem ilości aktywności fizycznej i większym zapotrzebowaniem na energię, powinny zmieniać się porcje i skład podawanego pokarmu. Do gotowych karm warto dodać suplementy, które wzmocnią organizm pupila, wpłyną na jego odporność i zapewnią dużą ilość energii. W tej roli spełnią się zwłaszcza witaminy E i C. Dobrą praktyką będzie też zwiększenie ilości podawanych kwasów omega-3, występujących m.in. w tranie i ziarnach soi. Te składniki odżywcze wpłyną na poprawę stanu skóry i zadziałają przeciwzapalnie.

Więcej aktywności fizycznej !

Wprowadzanie większej ilości aktywności fizycznej będzie dobre nie tylko dla tych zwierzaków, które potrzebują odchudzenia. Zimowy spoczynek warto zakończyć z pierwszymi cieplejszymi dniami wtedy najlepiej wybrać się na dłuższy spacer, pobawić na zewnątrz, pobiegać. Jeśli jednak nasze zimowe spacery ograniczały się do 10-minutowego wyjścia przed dom lub blok, należy spokojnie zwiększać dystans. Taka forma wiosennych treningów z psem pozwoli na uniknięcie kontuzji i przeciążenia stawów, a nam oraz pupilom umożliwi systematycznie budowanie kondycji.

Dobry czas na zabiegi pielęgnacyjne !

Ważnym elementem wiosennej opieki nad psami i kotami są zabiegi pielęgnacyjne. Warto pierwsze cieplejsze dni poświęcić na dokładne wyczesanie sierści, czyszczenie uszu, oczu, zębów. Jeśli nie jesteśmy przekonani, że samodzielnie potrafimy poradzić sobie z tymi zabiegami, możemy udać się do specjalisty. Równie ważne czynności pielęgnacyjne to przycinanie pazurów oraz czyszczenie łap.

Zadbaj o sierść!

W trakcie zimy możemy mieć trudności z wykąpaniem psa, dlatego należy to zrobić, kiedy będzie już wystarczająco ciepło. Kąpiel i mycie pomoże usunąć z wszystkich zakamarków pozostałości soli i piasku. Sierść po zimie może być w bardzo słabej kondycji: skołtuniona i sfilcowana będzie utrudniała czesanie, może szybciej się przetłuszczać lub być przesuszona. Dlatego na wiosnę warto wybrać dobry szampon dostosowany do potrzeb naszego pupila i zafundować zwierzakowi oczyszczający zabieg. Niezbędne może okazać się trymowanie lub skrócenie sierści.

Uwaga na pasożyty!

Od wczesnej wiosny pies może być narażony na atak pasożytów: pcheł, kleszczy i innych uciążliwych gości. Dlatego w planie wiosennej pielęgnacji należy uwzględnić ochronę przed nimi już od pierwszych dłuższych spacerów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosmetyków i akcesoriów zabezpieczających czworonogi przed niechcianymi lokatorami. Jeszcze przed spacerami po lesie i zielonych zakątkach warto wybrać ochronę, która najlepiej dostosuje się do naszego stylu życia.

Nadejście wiosny jest dla wszystkich wspaniałą odmianą po zimowych miesiącach. Warto dobrze się na nie przygotować i w pełni skorzystać z korzyści, jakie dają dłuższe dni i wyższe temperatury.

 

Related Posts: