Opinie o Nas

Kleszcze i inne pasożyty u psa i kota

Kleszcze i inne pasożyty u psa i kota

Jak ochronić pupila przed kleszczami? Sprawdź co zrobić, żeby pasożyty nie atakowały twojego zwierzaka

Okres od maja do końca września to czas największej aktywności kleszczy. Z roku na rok pasożyty te szczególnie szybko się rozmnażają i zatruwają życie nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Ochrona przed nimi psów i kotów jest konieczna, ponieważ kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób.

Do zarażenia dochodzi najczęściej w lasach, parkach, skwerach i ogrodach na kleszcze można natrafić wszędzie. Problem zaczyna się w momencie gdy nasze zwierzę dopadnie kleszcz zarażony którymś z pasożytów. Najbardziej zainfekowane są kleszcze bytujące w Polsce północnej, północno-wschodniej i wschodniej.

Do najniebezpieczniejszych dla naszych zwierząt chorób odkleszczowych należy zaliczyć babeszjozę. Chorobę wywołuje pierwotniak babesia canis, który rozwija się w kleszczach. Zarażenie psów i kotów następuje przez wprowadzenie ze śliną zarażonego kleszcza form młodocianych babesi. Jego rozwój w ciele czworonoga powoduje rozpad krwinek czworonoga. Rujnuje to większość narządów wewnętrznych psa czy kota, następuje u niego silne zaburzenie krążenia i uszkodzenie nerek, pojawia się żołtaczka. Przebieg choroby jest dramatyczny. Psy często w wyniku choroby umierają. Rzadko udaje się je wyleczyć, a jeśli już do tego dojdzie, istnieje ryzyko, że choroba powróci bo pierwotniaki pozostały w krwi pupila.

Groźnymi dla zwierząt chorobami przenoszonymi przez kleszcze są też borelioza i ehrlichioza. Borelioza często objawia się długotrwałymi kulawiznami związanymi z zapaleniem stawów. Mogą też występować zapalenie nerek, zaburzenia nerwicowe i niewydolność krążeniowa. Ehrlichioza natomiast objawia się ok. 7 dni od zarażenia. U kota czy psa pojawiają się gorączki, drżenie ciała, brak apetytu, krwawienie z błon śluzowych, powiększone węzły chłonne i śledziona.

Jak można uniknąć tych chorób u naszych zwierząt? Przede wszystkim trzeba je chronić przed kleszczami. Można to robić na kilka sposobów.

Są różne produkty odstraszające kleszcze .

Najpopularniejsze są obroże, krople, które nakłada się na kark zwierzęcia i spraye.

Obroże "Foresto" cieszą się bardzo dużą popularnością i skutecznością. Dostępne są zarówno dla kota jak i psa- mniejszego i większego.

 Wszystkie obroże i krople dobierane są odpowiednio do wieku, wielkości i wagi każdego psa i kota.

Najskuteczniejsze, najmniej widoczne i mało uciążliwe są krople .Jeśli pies ma obrożę, nie powinniśmy wówczas przytulać, nie powinien on z nami spać w łóżku. Obroża wytwarza bowiem środki chemiczne, które dla człowieka mogą być szkodliwe. Krople natomiast nakłada się na kark psa i obszar między łopatkami, preparat się wchłania i bez problemu możemy głaskać i tulić naszego pupila.

Nałożenie kropli trzeba jednak powtarzać średnio co miesiąc. Obroża działa dłużej - nawet do 8 miesięcy.

Działanie obroży osłabia jednak woda - mówi pani Katarzyna. - Pies z obrożą nie może więc pływać w jeziorze czy spacerować w deszczu. Nowością są jednak obroże wodoodporne, bez zapachu. Do psa z taką obrożą można bez obaw się przytulać, nie jest ona szkodliwa nawet dla dzieci. Tego typu obroże są jednak droższe od standardowych. Kosztują powyżej 100 zł.

W walce z kleszczami i pchłami pomogą też spraye, które rozpyla się na powierzchni ciała psa czy kota. Spraye są jednak według specjalistów najmniej skuteczne.

W przypadku pcheł nie działa się profilaktycznie. Raczej walczy się z nimi, kiedy już zaatakują naszego pupila .Tu świetnie sprawdzają się specjalne szampony na pchły i preparaty do spryskiwania zwierzęcia. 

Użyjmy szamponu podczas kąpieli psa. Po jego nałożeniu wmasujmy w sierść zwierzęcia i nie spłukujmy od razu. Przykryjmy czworonoga ręcznikiem na kilkanaście minut i dopiero potem dokładnie spłuczmy go letnią wodą.

Warto również zadbać o swoje pupile pod względem systematycznego odrobaczania. Tu z pomocą przychodzą tabletki np "Cestal"

Wszystkie preparaty pokazane w artykule są dostępne w naszym sklepie stacjonarnym. 

https://www.google.com/maps/uv?hl=pl&pb=!1s0x473cfbaf6d0a77b9%3A0x6d708d01a4047317!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOB_hk_ZxTZ9mw0GGE8wBSQKgswS341QKke-uiq%3Dw284-h160-k-no!5swetzoo%20-%20Szukaj%20w%20Google!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOB_hk_ZxTZ9mw0GGE8wBSQKgswS341QKke-uiq&sa=X&ved=2ahUKEwiPypbr95riAhUKIMUKHdUYAkwQoiowCnoECA8QBg

Related Posts: